Autor: 021.rs

Novi Sad
11.01.2022.
13:01 > 13:03
Nove prostorije Turističke organizacije Novog Sada smeštene su u Poslovnom centru "Apolo", u neposrednoj blizini Gradske kuće.
  • НС

    14.01.2022 11:04
    ...
    Ви сте исто пристојни, нема разлога да и ја не будем. За разлику од неких ваших истомишљеника.

    Нећу даље наводити примере употребе ћирилице и латинице, навели сте и ви неке.
    И без обзира што што Устав Србије приписује ћирилицу као службено писмо на неким примерима које сте навели.
    Али гледајући целу слику ћирилица је мање заступљена у односу на латиницу, само морате на то обратити пажњу као и на ваше примере.

    Али ћу коментарисати то да је латиница интернационална.
    Јесте, али не и ова српска у потпуности. Има нека слова која фале из интернационалног а има нека вишка, другачије се изговарају …итд. Па осим енглеског натписа тамо где је информативност сврха и нема неку употребу већу од ћирилице.
    Тако да латиница има само смисла у нашем случају коришћења двоалфабетизма и то у сврху писане комуникације међу припадницима једне те исте језичке зaједнице, а ту спадају и државе у окружењу и они који не знају ћирилицу.
    А свет баш и не мари.

    Да вам објасним и зашто је ћирилица традиционално и традиционалније од латинице. Навешћу вам само познате чињенице, па очекујем и да се сложите.

    Латиница је српска по томе што је настала по узору на Вукову ћирилицу, један глас – једно слово.

    Ћирилица је била доминантно употребно писмо Срба, све до језичког споразума између Срба и Хрвата 1850. године, када је у Србији почела да се користи латиница. А јачањем утицаја Аустроугарске почиње и чешћа употреба латинице код Срба на просторима бивше Аустро-Угарске.
  • @НС

    12.01.2022 11:51
    Mi čuvamo Svoje pismo.
    Oni (neko drugi) čuva Naše pismo.
    Eto, tako treba.

    Jedino gde se mogu s vama saglasiti je kulturno obraćanje, za razliku od vaših istomišljenika ovde.

    Ali očigledno je da ste namerno ili slučajno slepi za pravo stanje stvari.
    Kada šetate gradom, latinični natpisi i brendovi vam bodu oči, a toga ima i u zemljama koje nemaju svoju latinicu.
    Ali ste slepi za to da su mnogi od tih latiničnih natpisa u poslednje vreme prebačeni na ćirilicu.
    Čak i „hotel“ na više mesta piše ćirilicom – potpuno nelogično.
    Nazivi ulica u poslednje vreme su samo na ćirilici. Horizontalna signalizacija „ŠKOLA“ samo na ćirilici, a svrha je da se što veći broj vozača upozori da je škola blizu, ne da se čuva ćirilica, nego dečji životi.
    Putokazi ili su dupli ćirilica+latinica (nepotrebno dupliranje u jeziku koji ima svoju latinicu) ili su Samo na ćirilici.
    Prođite malo Vojvodinom. Jedno je NS, a drugo su mala mesta na čijem ulazu stoji Samo natpis na ćirilici. Ako i ima natpisa na latinici i jezicima nacionalnih zajednica, oni su preškrabani.

    Kratko i jasno, jezik koji ima 2 pisma od kojih je jedno internacionalno, treba da koristi to internacionalno pismo tamo gde je informativnost svrha.

    Ali izgleda ne vredi polemisati s nekim ko ćirilicu naziva tradicionalnim pismom. Koji je tačno kriterijum da nešto bude tradicionalno pismo?
    Da su ga Srbi izmislili? Nisu.
    Jedino ako izmislite kriterijum da upotreba mora biti duža od 200 godina pa da onda latinica eto ne bude tradicionalna.
  • A

    12.01.2022 06:35
    A
    A zatoje mek donalc izasao! A ko je u talu....?!
  • НС

    11.01.2022 22:25
    ... одговор
    Ако изузмемо да не мора баш свако да буде лингвиста, а ја признајем да то нисам. Али сматрам да би свако требало да добро познаје свој језик и граматику, и да обнавља и надопуњује знање, ви ме исправите ако грешим.

    Присвојне заменице показују коме припада оно што означава именицу уз коју стоји. А то је у овом случају „Писмо”
    Па се на питања чије? Одговора у множини првог лица „Наше”.

    Е сад, не спорим да сте ви у праву, јер ако постоји и присвојно-повратна заменица „свој”. Онда она означава да именица уз коју стоји припада субјекту.

    Па се и сама граматика слаже да ћирилица као традиционално писмо припада нама. И ако смо ми неки субјект, и традиционално писмо, ћирилица припада субјекту, тј. Нама.
    Сложићете се.

    Али добро… Свакако, мислим да је овај део у вашем коментару био непотребан, али да је користан ко хоће тиме да се бави.

    Слажем се српски није само ћирилица, и да је српска ћирилица+латиница. Па ко више воли. Као што сте рекли то је део идентитета и слободне одлуке сваког појединца.

    Не слажем се да је српска латиница гурнута у илегалу, напротив има примат. У претходном коментару сам образложио, прошетајте градом, пребројте и једне и друге.

    Нажалост, власт злоупотребљава не само ову вредност и користи је у политичке сврхе.

    Али то није разлог да се вредност не признаје и не негује.
    Ваш коментар разумем, реаговао сам на коментаре дежурних аутошовиниста.
  • Mali Djokica...

    11.01.2022 19:56
    ...je krstario mnogim evropskim rekama i mnogim morima turisticki naravno.Novi Sad je jedan od retkih gradova u eu u kome to nije isplativo.Ne znam zasto.Osim toga nas privrednik hoce od dve ture da otplati brod .Nejde to.
  • @HC

    11.01.2022 18:13
    Prvo se potrudimo malo oko gramatike srpskog jezika:
    „Треба да се трудимо да сачувамо наше традиционално писмо“
    Pravilno bi bilo „svoje“, a ne „naše“.
    Ali dobro...

    Svakom dobronamernom stanovniku je jasno da kada srpske latinice ne bi bilo u titlovima i kod mobilnih operatera, više je ne bi bilo nigde.
    Mic po mic, i u teoriji i u praksi i u zakonu, srpska latinica je gurnuta u ilegalu.

    Srpski nije ćirilica, srpski je ćirilica+latinica.
    A ćirilica se ne čuva nametanjem i proterivanjem srpske latinice nego popularizacijom, ali u krajnjoj liniji, pismo je deo identiteta i slobodne odluke svakog pojedinca.

    Trenutno privilegovanje ćirilice je 100% politička i nacionalistička odluka, ne lingvistička.
  • НС

    11.01.2022 15:29
    @.
    Сваком добронамерном становнику је јасно да ћирилица није адекватно заступљена у јавном простору, у односу на латиницу. Затим, титловање филмова на телевизијама, па мобилни оператери, ...итд.

    Треба да се трудимо да сачувамо наше традиционално писмо и да га буде што више у употреби.



  • NSCitizen

    11.01.2022 15:19
    @ NS
    Za početak bi bilo korisno da posetiš internet stranicu Turističke organizacije Grada Novog Sada: www.novisad.travel .Tamo možeš da ostaviš i svoje mišljenje i predloge kako poboljšati turističku ponudu Novog Sada.Ono što na žalost ne možeš da promeniš su karakter i shvatanja nekih ljudi koji sve gledaju kroz negativne naočare a kolokvijalno se zovu hejteri.
  • Kako mali Đokica

    11.01.2022 14:47
    zamišlja
    @ NS
    Ajde budi preduzetnik pa ti kupi turistički brod i drži liniju do Sremskih karlovaca. Ili neki drugi preduzetnik, ako ima ekonomsku računicu. Nekoliko godina je pre jednu deceniju bio takav jedan mali brod od Novog Sada, mislim prema Beočinu, pa je vlasniku napravio veliki gubitak. Pre nekoliko decenija je bio hidrobus na liniji Beograd-N.Sad-Vukovar, pa je pravio ogromne gubitke, i naravno da je linija ukinuta, a firma otišla u stečaj.
  • @Лиманац

    11.01.2022 14:40
    To što je ćirilici trenutno data prednost Ustavom i zakonima je čisto politička, a nikako lingvistička odluka.

    Sve napisano ćirilicom može se napisati srpskom latinicom (čak i više), a da to i dalje bude srpski jezik prema Pravopisu srpskoga jezika.
    Dakle, srpska ćirilica i srpska latinica su 100% ravnopravne.

    Oba pisma su došla/nametnuta iz inostranstva, samo s različitih strana sveta i jedina razlika je u dužini upotrebe (ali i ćirilica je nekad bila novo pismo).

    Jedino gde ćirilici treba dati prednost jeste u školi – uvek se prvo učila ćirilica.
    Drugde, to su 2 ravnopravna srpska pisma, a ko nameće ćirilicu i gura srpsku latinicu u ilegalu zapravo mrzi srpski jezik takav kakav je (između ostalog, tzv. komentator, a zapravo bot Лиманац).

    Jednom ušla latinica, ne može se izbaciti, nema premotavanja jezika 100 godina unazad.
  • Лиманац

    11.01.2022 13:56
    @.
    Да, ћирилица у Србији је неизоставна, у чему је проблем? Заблуда је да су ћирилица и латиница равноправна писма, имајући у виду одредбе Закона о службеној употреби језика и писама, где је ћирилица препозната као службено писмо, као и нови Закон о употреби српског језика у јавном животу и заштити и очувању ћириличког писма, у ком је ћирилица дефинисана као матично писмо српскога језика. За стране посетиоце, ту је натпис на енглеском језику, а време затирања ћирилице и свеопште употребе искључиво латиничког писма, хвала Богу, давно је иза нас.
  • NS

    11.01.2022 13:56
    A sta turisi da gledaju u NS konferencisku salu?Osim tutnjave trecerazredne muzike po nezavrsenom gradicu hoce li biti jos nesto?Hoce li biti neki turisticki brod na Dunavu koji ce voziti od palanke do Karlovaca?Koje nacionalne specijalitete nudite strancima u kojim restoranima?Sta se konkretno moze pogledati a da nije igra svetla ko na opste tehnickom?
  • .

    11.01.2022 13:15
    Neizostavna ćirilica.
    Ove patriJote zapravo mrze srpski jezik takav kakav je (jezik sa 2 ravnopravna pisma).
    Nije patriorizam nametati ćirilicu, menjati natpise na Kulturnom centru i na autobusima i formularima iz latinice u ćirilicu.
    Patriotizam je brinuti o gradu, sugrađanima i životnoj sredini.

    Dok većina ne shvati da je uređena država patriotizam, a ne mržnja prema drugima i dizanje 3 prsta, bićemo jedna od najsiromašnijih zemalja Evrope koju je trenutno prestiglo bar 10ak zemalja Afrike.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna